Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Συμμετοχή του σχολείου μας στο MUN. Συγχαρητήρια στους μαθητές και στην κα Μήτσιου!!!

Με μεγάλη επιτυχία συμμετείχε σχολείο μας στην 5η Ετήσια Σύνοδος του Μοντέλο των Ηνωμένων Εθνών  ( Model of United Nations) που διεξήχθη στις 12-15  Ιανουαρίου στο 1ο Γυμνάσιο Κηφισιάς. Το Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών είναι ένα συνέδριο- προσομοίωση των συνεδριάσεων τού Ο.Η.Ε., όπου οι μαθητές, εκπροσωπoύν ως διπλωμάτες  μια χώρα που δεν είναι η δική τους, συζητούν θέματα της παγκόσμιας επικαιρότητας, δημιουργούν συμμαχίες και προτείνουν λύσεις με μορφή “ψηφισμάτων. Οι συνεδριάσεις διαρκούν τέσσερις μέρες και επίσημη γλώσσα του συνεδρίου είναι η Αγγλική. Οι μαθητές μας εκπροσώπησαν τις χώρες της Ρουμανίας, Κροατίας, Εσθονίας και του Ιράκ.

Το συνέδριο έδωσε μια προνομιακή ευκαιρία στους μαθητές να ανταλλάξουν απόψεις με συνομήλικους τους για παγκόσμια προβλήματα, να εκφραστούν δημόσια και να επιχειρηματολογήσουν στηρίζοντας την πολιτική της χώρας τους, και να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στην Αγγλική γλώσσα. Μπράβο στους μαθητές μας και στην κα Μήτσιου!!!

Δείτε φωτό…

Οι μαθητές που συμμετείχαν είναι:

Β τάξη                                                                Γ τάξη

Αργυ… Ιωάννα                                                   Ανδρ… Μελίνα